|
|
|
|
irminia
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Łomża
|
|
|
|
|
|
Wysłany: Sob 0:13, 28 Sty 2006 Temat postu: GEKON TOKE |
|
|
Gekon toke to największy przedstawiciel rodziny gekonów, dorastający do 40 cm. Z powodu pięknego ubarwienia i ciekawych zachowań jest częstym gościem w naszych terrariach.
Wygląd - ciało Gekona toke spłaszczone jest grzbieto-brzusznie, głowa stosunkowo duża. Oczy są złote o czarnych, pionowych źrenicach. W zależności od ilości światła dochodzącego do oczu gekona źrenica kurczy się lub rozszerza. W bardzo jasnym świetle źrenica kurczy się bardzo mocno, przypominając swym wyglądem kilka punkcików połączonych cieniutką kreseczką. Oczy nie są wyposażone w ruchomą powiekę, a jedynie okular - przezroczystą błonkę osłaniającą oko i chroniacą przed urazem. Jaszczurka ta przeciera oczy językiem usuwając z nich kurz i zanieczyszczenia, co wygląda bardzo zabawnie..
Gekon toke wyposażony jest w przylgi na łapkach, które umożliwiają mu bezproblemową wspinaczkę po powierzchniach tak gładkich jak szkło.
Ubarwienie jest jasno niebieskie w pomarańczowe i czerwone plamki.
Gekony pochodzące z odłowu lub mające z jakiegoś powodu złe samopoczucie często ubarwione są ciemniej, np. szaro.
U osobników młodych występują pasy na ogonie, które z wiekiem zanikają.
Samce są masywniejsze niż samice, mają większe głowy i rząd porów nad kloaką.
Zachowanie - gekony te potrafią wydawać dźwięki, co jest rzadkością pośród gadów. Samce toke wydają głośny dźwięk (szczekanie) to-keeeee od którego pochodzi nazwa tego gekona. Także w poczuciu zagrożenia (np. kiedy próbujemy wziąć go na ręce) gekon ten wydaje głośne dźwięki ostrzegające, prezentując przy tym szeroko otwartą paszczę.
Aktywność tej jaszczurki przypada na zmierz i noc. Wtedy to opuszcza on swoją kryjówkę i zaczyna buszować po terrarium. Zdarza się, że oswojone osobniki wychodzą z kryjówek również w dzień.
Widząc zdobycz toke najpierw zastyga w bezruchu a następnie rzuca się w jej kierunku, łapiąc ją silnymi szczękami.
Opieka
Toke w odróżnieniu od równie znanego i lubianego gekona lamparciego jest jaszczurką agresywną, która przy próbach łapania broni się ukąszeniami, co przy starszych osobnikach jest bolesne. Gekona toke najlepiej obsługiwać w skórzanych rękawiczkach,. Jest to dość ważne, ponieważ w momencie gdy gekon chwyci palec i poczujemy ból, możemy odruchowo gwałtownie cofnąć rękę uszkadzając tym samym zęby gekona.
Oswajanie tej jaszczurki z powodu jej agresji jest trudne. Jeśli chcemy koniecznie aby gekon pozwalał brać się na ręce należy początkowo próbować karmić go z ręki i przebywać przy terrarium w porze jego aktywności, a dopiero później zacząć z terrarium wyciągać.
Należy jednak pamiętać, że jest wiele gatunków bardziej podatnych na oswajanie natomiast piękny toke bardziej nadaje się do obserwacji w przestronnym terrarium. Obserwacja taka może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń.
Terrarium -terrarium powinno być przestronne, stwarzające możliwość wspinaczki i ukrycia się. Bardzo dobrym pomysłem jest zrobienie 'ogrzewanej ściany' po której te gekony uwielbiają się wspinać. Zrobienie takiej ściany jest bardzo proste. Kładziemy terrarium 'na plecach' i na tylnej szybie układamy kabel grzewczy, zostawiając na zewnątrz taką długość jaka będzie nam potrzebna aby podłączyć kabel do kontaktu. Teraz kabel zalewany gipsem, klejem Atlas, białym cementem lub inną tego typu masą, która można dowolnie udekorować - kamykami, korzeniami, piaskiem, bambusowymi tyczkami itd. Dobrym pomysłem jest zrobienie pomostów, tuneli czy półeczek - gekony bardzo lubią korzystać z tego typu przejść i kryjówek. Jedyną wadą ciepłej ściany jest niemożliwość wymiany kabla w wypadku jego popsucia się. W terrarium dla gekonów toke największym wymiarem powinna być wysokość.
Jako wyściółkę można zastosować torf, kostkę kokosową czy bukową. Żywe rośliny nie powinny być niszczone przez jaszczurki, należy jednak zwrócić uwagę by wybrać gatunki dobrze trzymające się w dość ciemnym pomieszczeniu.
Jako dodatkowego źródła ciepła (prócz ogrzewanej ścianki i o ile jest ono konieczne) można użyć promienników ciepła(lustrzanek) - dobrym pomysłem jest założenie dwóch takich lustrzanek - zwykłej na dzień(nada ona terrarium specyficzny wygląd, nie rażąc mieszkańców jasnym światłem) i czerwonej na noc(umożliwi nam obserwację podopiecznych, nie płosząc ich).
Stosowanie świetlówek UV u gekonów toke nie ma większego sensu, ponieważ gady te nie lubią jasnego oświetlenia i będą się przed nim kryły. Jako profilaktyka krzywicy starczy prawidłowe żywienie jaszczurek oraz wzbogacanie diety w witaminy i wapń. Dla większej pewności można jaszczurkę raz na jakiś czas poddać krótkiemu naświetleniu lampą Ultravilux. Jednak nie zawsze jest to konieczne - moja samica od wielu lat trzymana jest bez źródła sztucznego promieniowania UV, nie wykazując oznak odwapnienia czy złego samopoczucia.
Wilgotność w terrarium utrzymujemy za pomocą codziennego spryskiwania zbiornika, można też umieścić w terrarium płytką miseczkę z wodą. Gekony rzadko piją z miseczki, najczęściej zlizują krople wody z elementów wyposażenia i własnych ciał.
Żywienie - gekony toke to drapieżne jaszczurki, żywiące się wszelkiego rodzaju drobnymi organizmami. W terrarium możemy podawać im świerszcze, szarańczę, karaczany, zoophobasy(drewnojady), niewielkie ilości larw mączniaka. Latem nie ma przeciwwskazań by dietę uzupełnić w owady łąkowe jak pasikoniki, koniki polne, ćmy, motyle, pająki itp. Co jakiś czas warto podać mysiego noworodka, a dorosłym osobnikom niewielką mysz.
Dietę uzupełniamy witaminami i wapniem poprzez posypanie owadów karmowych, wtarcie preparatów w futerko myszy itp. Mogą być to specjalne witaminy dla gadów dostępne w sklepach zoologicznych, nieźle sprawdza się również vibovit. Jeśli chodzi o wapń bardzo dobrze przyswajalne jest calcium panthetonicum, część hodowców stosuje również sepię dla ptaków. Preparatami tymi posypujemy paszę około 2-3 razy w tygodniu(częściej osobnikom młodym, szybko rosnącym i samicom w ciąży) Dla większej pewności podania można spróbować podać wodę z wapniem i witaminami pipetką. Nie jest to zbyt trudne gdyż gekon widząc pipetkę sam otwiera pysk, próbując wystraszyć domniemanego napastnika.
Rozmnażanie - rozmnażanie tego gekona nie sprawia większych trudności. Jeśli trzymamy samca z samicą , należy zadbać by była ona w dobrej formie , wtedy zniesie ciążę bez większych problemów.
Kopulacja odbywa się w nocy i trwa parę minut. Po kopulacji samica może mieć niewielkie ranki na karku, które powinny szybko się zagoić. Samiczka składa dwa jajka przyklejając je do elementów wyposażenia terrarium. Jeśli samica zrzuci jaja może to oznaczać, że były niezapłodnione. Samica może nieść jaja wiele razy w roku, najczęściej umieszczając je w tym samym miejscu. Nie ma przeciwwskazań aby zostawić jaja w terrarium, dobrze jednak zabezpieczyć je siatką , aby uchronić je przed zniszczeniem a młode przed pożarciem. Dla większego bezpieczeństwa można przenieść jaja do inkubatora, gdzie w temperaturze około 30 stopni wyląg następuje po 90-125 dniach. Młode mają wtedy niespełna 10cm.
Post został pochwalony 0 razy
|
|