Terrarystyka u Cambridgei
Te forum przeznaczone jest dla miłośników gekonów i ptaszników
FAQ
Szukaj
Rejestracja
Profil
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Terrarystyka u Cambridgei Strona Główna
->
Legwan zielony
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Jaszczurki
----------------
Gekony Toke
Gekony Lamparcie
Inne gatunki gekonów
Agamy
Inne jaszczurki
Legwan zielony
Ptaszniki
----------------
Ptaszniki
Problemy dotyczące hodowli
Dymorfizm płciowy u pająków
Terrarium
----------------
Budowa , materiały i sprzęt
Galeria
----------------
Galeria jaszczurek
Galeria płazów
Galeria owadów
Galeria kosmatych pupili
Galeria terrariów
Galeria węży
Galeria żółwi
rozmowy na luzie
----------------
Wszystko i o wszystkim
Hodowla
----------------
Piszcie jakie gatunki posiadacie :)
Mała giełda terrarystyczna :)
----------------
Kupię
Sprzedam
Oddam/zamienie
Owady
----------------
Modliszki
Karmówka
Patyczaki
Straszyki
Płazy
----------------
Bezogonowe
Ogonowe
Żółwie
----------------
Żółwie ;)
Doswiadczenia
----------------
Te Dobre
Te złe
Węże
----------------
Dusiciele (boa , pytony)
węże z gatunku elaphe
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
brudi666
Wysłany: Sob 13:16, 11 Lut 2006
Temat postu: Banany
Tak to prawda banany i miód to jeden z przysmaków większości legwanów, ale należy z tym uważać a dlaczego?
Banany są bardzo wzdymające, kiedy przesadzimy może dojść do zatorów jelitowych (zatwardzenia).
Ale jeśli dotrzymamy umiaru to sprawimy naszemu pupilowi wiele radości, co może przyczynić się do oswajania legusa, osobiście takie specjały podaje mojemu z ręki, co przyczynia się do przyzwyczaja gada do bliskich kontaktów.,(Ale pamiętajmy, że musimy się uzbroić w cierpliwość, mój czasem nie da się dotknąć, ale są i takie dni, kiedy daje się pogłaskać i nawet je z ręki)
cambridgei
Wysłany: Pią 22:54, 10 Lut 2006
Temat postu: Re: Żywienie Legwana Zielonego
z tego co wiem to legwan mojego kumpla bardzo lubi banany polane miodem ; ) możesz sprubować
brudi666
Wysłany: Pią 4:58, 10 Lut 2006
Temat postu: Propozycje
Proszę o jakieś propozycje co urozmaicenia diety zimowej.
brudi666
Wysłany: Pią 4:52, 10 Lut 2006
Temat postu: Żywienie Legwana Zielonego
Właściwa dieta jest podstawą udanej hodowli. W hodowli Legwana zielonego staramy się, aby 60-80% pożywienia stanowiły rośliny zielone, a uzupełnienie (20%) dodatki owocowo-warzywne. Do najcenniejszych roślin w karmieniu legwanów należą: mniszek lekarski wraz z jego kwiatami, lucerna, babka lancetowata i zwyczajna, jasnota, liście roślin strączkowych, cukinii, rzodkiewki, koniczyna, liście chrzanu, szczypiorek, koperek, zioła ( melisa, mięta, bazylia, kolędra) płatki kwiatów goździka, stokrotki oraz róży, liście krzewów i drzew owocowych, oraz niektórych drzew liściastych. Możemy podawać również w mniejszych ilościach bób, dynię, fasolę szparagową, groszek zielony, mieszankę tartej marchwi z płatkami owsianymi i kiełkami. Jako uzupełnienie szczególnie w porze zimowej stosować możemy skiełkowane ziarna i nasiona: lucerny, pieprzycy, słonecznika, fasolki munguskiej, rzodkiewki, rzeżuchy, soczewicy, siemienia lnianego, pszenicy itp. Pokarmy o niekorzystnej proporcji wapnia do fosforu powinny stanowić tylko dodatek. Do grupy tych pokarmów należą: jabłka, melony, banany, gruszki, papryka (nie ostra) i pomidory. Ich walory możemy podnieść przez dodanie preparatów wapniowych. Bez obaw (z zachowaniem odpowiednich proporcji) możemy podawać także owoce papai, jeżyn, malin, truskawki, kiwi, winogrona, figi, pomarańcze ( cytrusy w małych ilościach). Patrz tabele.
Przy zbieraniu roślin zielonych musimy zachować ważną zasadę: rośliny zbieramy minimum 100 metrów od ruchliwej ulicy.
Należy unikać roślin trujących takich jak: bluszcz, wilcze łyko, tojad, konwalie oraz części roślin psiankowatych, czyli ziemniaków, pomidorów i papryki
Błędna dieta z użyciem produktów pochodzenia zwierzęcego (białka zwierzęcego) może być przyczyną poważnych chorób np. MBD i skazy (dny) moczanowej. Legwany karmione dużą ilością białka zwierzęcego rosną szybko, ale żyją krótko!
Karma zimowa
Gorzej problem karmienia przedstawia się zimą. Sałata , kapusta pekińska , brokuły to często podawane zimą pokarmy, ale nie powinny mieć dużego udziału w zimowej diecie legwanów.
Przed nastaniem tego trudnego dla naszych podopiecznych okresu warto pomyśleć o domowej uprawie roślin strączkowych, ziół, kiełków. Nasiona różnych odmian fasoli szybko wypuszczają pędy, na których pojawiają się dorodne liście. To samo dotyczy ziół. Dobrym miejscem do uprawy są skrzynki po kwiatach balkonowych, których na ogół pozbywamy się zimą. Do wilgotnej ziemi sadzimy nasiona na głębokość ok. 1-2cm w ilości odpowiedniej do wielkości doniczki lub skrzynki. Dbając o wilgotność już po 4-5 dniach można zbierać pierwsze plony. W międzyczasie trzeba pomyśleć o kolejnym pojemniku z nasionami, aby utrzymać ciągłość zbiorów. Takie liście i pędy, które też wykorzystujemy są doskonałą odmianą zimowej diety. Uzupełnieniem i to bardzo wartościowym są również kiełki np. lucerny (Alfalfa), rzeżuchy, słonecznika, fasolki munguskiej, soczewicy, gorczycy, soji, rzodkiewki. Mają one wyjątkowo dużą wartość odżywczą. Procesy chemiczne i związane z nimi zmiany w kiełkujących ziarnach następują szybko, zawartość witamin wzrasta wielokrotnie w ciągu kilku dni. W zależności od natężenia światła, temperatury oraz rodzaju nasion kiełki nadają się do spożycia po 2-7 dniach.
Najodpowiedniejszym naczyniem do kiełkowania jest kiełkownica dostępna w sklepach ze zdrową żywnością. Tam można również zaopatrzyć się w nasiona do wysiewu kiełków. Można też wykorzystać różnego rodzaju plastikowe, dość płytkie pojemniki, do których wsypujemy nasiona i 1-2 razy dziennie je przepłukujemy. Muszą być nakryte, ale niezbyt szczelnie.
Dopływ powietrza musi być zapewniony. Należy pamiętać, aby kiełki nie były zanurzone w wodzie, a tylko nią nasączone i wilgotne. Nie należy też sypać grubych, nakładających się warstw.
W zimowej diecie ważniejszą rolę niż w letniej odgrywają również warzywa i owoce, których udział jest na ogół zwiększony. Muszą być dokładnie umyte, pokrojone na kawałki odpowiednie do wielkości pyska naszego legwana (jaszczurki te nie gryzą lecz połykają jedzenie) lub potarte . Takie warzywno-owocowe sałatki są chętnie zjadane i można przemycać w nich witaminy oraz preparaty wapniowe, o których nie należy zapominać. Owoce w formie suszonej są również chętnie zjadane i dostarczają cennych witamin i mikroelementów (morele, figi, pigwy). W sklepach pojawiły się granulaty przeznaczone dla młodych legwanów jak i dorosłych. Są mieszaniną nasion, liści, pędów, korzeni, warzyw i owoców. Stosując je według sposobu opisanego na opakowaniu są dobrym uzupełnieniem jadłospisu naszych pupili.
Problem podawania białka zwierzęcego budzi nadal kontrowersje i osoby (oraz legwany), które nie chcą rezygnować z tego rodzaju pokarmu powinny się ograniczyć do podania gotowanego jajka (wraz z żółtkiem) co3-4 tygodnie, młodym i ciężarnym samicom świerszczy w niewielkich ilościach lub np. mrożonego, mysiego noworodka. Nie jest to jednak konieczne, aby utrzymać nasze zwierzę w zdrowiu i dobrej kondycji. Biały ser jest nieporozumieniem w jadłospisie roślinożernej jaszczurki i nie powinno się go podawać. Zastąpić go może serek sojowy Tofu, bez dodatków soli, oleju i innych przypraw - naturalny.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Arthur Theme
Regulamin